Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Rozwój szkolnictwa w Pasierbcu
 
W latach 1863-1874 (czasy zaboru austriackiego) zaborcom zależało na tym,aby społeczeństwo było niewykształcone. Dzieci i młodzież w tych czasach pobierała naukę u wójta Gminy Pasierbiec–pana Stanisława Wiktora w jego domu. Były to bardzo trudne czasy, gdy spadł śnieg większość dzieci rezygnowała z nauki z powodu braku obuwia.
     Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku została zorganizowana Szkoła Ludowa. Na ten cel wójt Gminy Pasierbiec wydzierżawił swój stary dom.
Następny wójt pan Jakub Giza przystąpił do budowy nowej szkoły. Ludność dawała drewno ze swoich lasów, łamała i zwoziła kamień, i wykonywała roboty pomocnicze. Pensje z kasy gminy otrzymywali tylko majstrowie. W październiku 1931 roku oddano do użytku nowy, drewniany budynek szkoły. Był on mały i miał tylko jedną izbę lekcyjną (8x8m) oraz pokoik z kuchenką dla nauczycieli. Pierwszym nauczycielem i kierownikiem szkoły została pani Maria Pantuła. Mimo tego, że szkołę utrzymywała gmina, często brakowało pieniędzy na kredę i pomoce naukowe. Nauka odbywała się w klasach łączonych: I z II, III z IV.        W klasie I dzieci uczyły się pisać rysikiem na tabliczkach. W okresie przed            II wojną światową, kiedy wprowadzono obowiązek uczęszczania do siedmioklasowej szkoły podstawowej, dzieci z Pasierbca musiały uczęszczać do klas V i VI w Łososinie Górnej, a do klasy VII do Sowlin lub Limanowej.
W latach 1939-1945 podczas okupacji hitlerowskiej szkolnictwo średnie i wyższe było zakazane. W większych miastach powstały ośrodki tajnego nauczania. Pasierbiec był zbyt oddalony od tych miast, dlatego pasierbiecka młodzież była pozbawiona kształcenia. W sierpniu 1944 roku do Pasierbca przybył ks. kanonik Jan Bałys, wysiedlony przez Niemców proboszcz parafii Siemanówka pod Lwowem. Zorganizował on dla uczniów klasy VII potajemne nauczanie. Przerabiał z nimi materiał klas I i II gimnazjum. Uczęszczali na nie: Jan Dudziak (późniejszy ksiądz), Jan Kasiński (późniejszy ksiądz), Wacław Ociepka (późniejszy oficer WP), Stanisław Ptaszek (późniejszy działacz społeczny) oraz Stefan Rozum.
 

W roku 1947-1948 szkoła otrzymała drugiego nauczyciela. Mieszkanie nauczyciela zamieniono na drugą salę lekcyjną, aby było więcej miejsca. Później wynajęto, także izbę od pana Stanisława Wiktora. Po kilku latach wydzierżawiono jedno pomieszczenie w miejscowej mleczarni na salę do nauki, a do starej dobudowano dwa pomieszczenia ocieplane trotem.
    W połowie lat pięćdziesiątych mieszkańcy Pasierbca przystąpili do starania się o budowę nowej szkoły. Niestety bez rezultatu, ponieważ działka, którą dysponowano była za mała (ok.16ar).
W tym czasie zaczęto opracowywać dokumentację na budowę drogi do Pasierbca, aby po jej ukończeniu można było rozpocząć budowę szkoły. W tych latach, dzięki staraniom ks. Władysława Rysia, przeprowadzono w Pasierbcu linię telefoniczną oraz włączono prąd dla mieszkańców.
    W roku 1960 Komisja Powiatowa i Społeczny Komitet Budowy Szkoły uzyskali od rodziny Zofii i Mikołaja Kasińskich oraz pana Antoniego Knapika parcelę pod budowę budynku.
 

~Życie szkoły w latach 1965-1975~

W tych latach zajęcia dydaktyczno-wychowawcze odbywały się w starym budynku szkolnym. W szkole (już ośmioklasowej) pracowało 6-8 nauczycieli,      a uczęszczało średnio  170 dzieci. Dodatkowymi zajęciami dla uczniów były:  ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego), kółko fotograficzne, kółko artystyczne, biblioteka szkolna oraz Szkolny Klub Sportowy.
    

 
Były też prowadzone zajęcia różnych prac i robót ręcznych. Dziewczynki uczyły się szycia na maszynie i gotowania. Chłopcy wykonywali prace z drewna, blachy i tworzyw sztucznych. Organizowano, także szkolne wycieczki. Rok szkolny 1974-1975 był ostatnim rokiem nauki w starej szkole.

Nadanie  imienia   szkole

 9 grudnia1969 roku Prezydium wojewódzkiej Rady Narodowej w K-wie
Kuratorium Okręgu Szkolnego dla województwa krakowskiego i miasta Krakowa nadało Szkole Podstawowej w Pasierbcu imię  Wł. Reymonta.
 

Budowa szkoły

 
    Teren pod budowę szkoły został przygotowany 8 grudnia 1973 roku. Właściwe prace budowlane rozpoczęły się 10 lipca 1974 roku. Poziom zerowy został szybko wykonany i przystąpiono do montażu budynku. Ostateczne zakończenie wszystkich prac nastąpiło w I połowie sierpnia 1975 roku. Nową szkołę oddano do użytku 18 sierpnia 1975 roku.
   
                                                                    
                                                                   

                              Wybrane  zdjęcia  uczniów  z lat 80 .

 

 
Rok szkolny  1982/83  - dyrektor szkoły –P. mgr Danuta Biedroń
Rok szkolny  1983/1984   do  1990/ 1991 –dyrektor szkoły –
                                                                       P. mgr Stanisław Biedroń
 
       


Ważniejsze  wydarzenia z lat 90.

  
Rok szkolny 1991/1992 – do  chwili obecnej   funkcję  dyrektora pełni
 P. mgr Rozalia Kuchta .
 
W  roku  1993 na szkolnym budynku został wykonany dach.

W roku  1994  oddano do użytku nowoczesną  kotłownię  szkolną
 
W  związku z jubileuszem 20-lecia  oddania  do użytku   nowej szkoły, Szkoła  Podstawowa w Pasierbcu  otrzymała   Sztandar  .
W dniu  21 października  1995r.roku Sztandar  został   poświęcony  
w Sanktuarium M. B. Pocieszenia w Pasierbcu  przez  Jego Ekscelencję 
Ks. Biskupa dr. Jana Styrnę  .
 
Główne motta ,które przyświecały uroczystości:
 

„Szacunek dla pracy pokoleń”
„W hołdzie wdzięczności
-wszystkim za wszystko”

 
Od roku 1994/1995  Szkoła Podstawowa  włączyła się w realizację programu „Wychowanie Regionalne ".

     Z tej  okazji została wydana Gazetka Okolicznościowa  w nakł. 400 egz.     Przestawia  historię  szkolnictwa w Pasierbcu na tle przemian społeczno-gospodarczych wsi w latach  1975- 1995 .


Poświęcenie sztandaru przez ks. Biskupa Jana Styrnę


17
Rada Sołecka przekazuje sztandar p. Dyrektor szkoły – Rozalii Kuchcie

18
Sztandar ufundowany przez Radę Rodziców i Radę Sołecką wsi Pasierbiec.
Wykonały go Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Krakowie.


19  20
Strona tytułowa i  końcowa gazetki okolicznościowej
 

W następnych latach, w związku z konkursem „Bliższe Ojczyzny” zostały opracowane przez nauczycieli autorskie programy wychowania regionalnego:
-Zakorzenienie w naszej Małej Ojczyźnie

 
Dnia 8 czerwca 1998 roku w sali obrad Sądeckiego Ratusza odbyło się podsumowanie konkursu Bliższe Ojczyzny. W uroczystości uczestniczyły autorki programu wychowania regionalnego „Zakorzenienie w naszej Małej Ojczyźnie” p. Dyrektor Rozalia Kuchta i nauczycielki p. Alicja Wąsowicz i p. Teresa Dudziak.

21   22   23    25   26

-Tu wszędzie jest moja Ojczyzna / program dla klas starszych opracowały:
 mgr Alicja Wąsowicz, mgr Bogumiła Wielek i mgr Rozalia Kuchta/

-Zadomowienie / program dla kl. I – III opracowały: mgr Zofia Knapik,
mgr Stanisława Gąsiorek, p. Beata Rozum i mgr Rozalia Kuchta/ .

 

 

    W dniu 27 września 2000 roku dyr. Rozalia Kuchta wraz z władzami Gminy Limanowa tj. Wójtem Gminy p. Bronisławem Dutką, przewodniczącym Rady Gminy p. J. Oleksym, dyrektorem GZOS-u w Limanowej p. M. Ziają i p.B. Rozum (nauczycielką naszej szkoły), odebrała uroczyście z rąk Kuratora Oświaty p. J. Lackowskiego i innych władz wojewódzkich na Wawelu w Krakowie ,zaszczytny tytuł Szkoły Laureatki konkursu Bliższe Ojczyzny.  

27   28

- Zadomowienie II / program dla kl. I – III autorzy: mgr Zofia Knapik,
 mgr Stanisława Gąsiorek, p. Beata Rozum i mgr Dorota Gąsiorek/
-Piękno naszej Małej Ojczyzny /autorzy: mgr Urszula Nowak,
 mgr Bogumiła Wielek, mgr Agata Florek, mgr Katarzyna Biedroń/.

     15 września 2003 roku dyrektor Zespołu Szkół w Pasierbcu p. mgr Rozalia Kuchta, wicedyrektor p. mgr Urszula Nowak wraz z władzami Gminy Limanowa wicewójtem p. mgr. Franciszkiem Biedą, Dyrektorem GZOS-u w Limanowej  p. mgr. Markiem Ziają już po raz trzeci odebrali z rąk Małopolskiego Kuratora Oświaty p. mgr Elżbiety Lęcznarowicz tytuł szkoły – Laureatki III edycji konkursu „ Bliższe Ojczyzny”. Wręczenie nagrody miało miejsce w Sali Hołdu Pruskiego w krakowskich Sukiennicach. 

29   30

Programy:
-Gniazdo rodzinne
-Nasze korzenie
Realizacja ww. programów została oceniona bardzo wysoko.
Szkoła uzyskała tytuł laureata we wszystkich pięciu edycjach(począwszy od roku 1998 do roku 2008).

Nieprzerwanie od listopada 1995 r. trwały prace wykończeniowe na poddaszu szkoły. Mimo zimy i mrozu prace kontynuowano.

31                                    32
Stoją już ścianki działowe i montowane są drzwi.                     Pracownicy firmy p. Czamary podczas przerwy śniadaniowej na poddaszu szkoły.
 

W 1996 roku  oddano do użytku zabudowane poddasze. Uroczystego otwarcia  i poświęcenia   dokonał Kustosz Sanktuarium M.B. Pocieszenia  w Pasierbcu – Ks. Prałat  Józef Waśniowski.
.                       33                                                                            34
Pani Dyrektor ciągle czuwa nad przebiegiem  prac i doborem kolorów.                                        Jeszcze barierki zabezpieczające schody, malowanie i pomieszczenia zostaną oddane do użytku. 



 

         Dnia 9 września 1996 roku odbyła się uroczystość oddania do użytku i poświęcenia nowych sal lekcyjnych na poddaszu. Dzięki temu szkoła  zyskała  dodatkowo pięć nowych  sal  lekcyjnych, kilka  pomieszczeń   o charakterze   gospodarczym  i węzeł sanitarny. Wyposażenie    klas  zostało  sfinansowane  przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w Warszawie .

Na uroczystość przybyli :

Poseł na Sejm RP – p. Stanisław Pasoń
Przedstawiciel Kuratorium – p. mgr Władysław Ścianek
Wójt Gminy – p. mgr Bronisław Dutka
Wizytator – p. mgr Stanisław Franczyk

Kierownik Wydziału Oświaty – p. mgr Waldemar Olszyński
Wykonawca – p. Adam Czamara
Ksiądz Dziekan – Mieczysław Tokarczyk
Ksiądz Proboszcz – mgr Józef Waśniowski
Rada Rodziców

35
Pani Dyrektor Rozalia Kuchta dziękuje wszystkim,
którzy pomogli zgromadzić finanse na ten cel. 

36
Przewodnicząca Rady Rodziców p. Ewa Wilczek składa
podziękowanie w imieniu rodziców dla p. Posła, p. Wójta
i przedstawiciela Kuratorium.

37
Ksiądz Proboszcz Józef Waśniowski w towarzystwie
Gości poświęcił nowe pomieszczenia w szkole.


38  39 
Uczestnicy uroczystości:
(od lewej  p. St. Franczyk, p. Wł. Ścianek, p. B. Dutka, p. St. Pasoń,
ks. Dziekan M. Tokarczyk, p. A. Czamara, p. W. Olszyński z tyłu ks. Proboszcz  J. Waśniowski). 

 40
Szkolna Orkiestra swoim występem uświetniła uroczystość. 


 

Od roku szkolnego 1997/98 za zgodą Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu

Szkoła wprowadziła innowację wdrożeniową ,będącą próbą dostosowania działalności edukacyjnej szkoły do wymogów Reformy Oświaty na I etapie kształcenia, tj. klas 1-3,polegającej na:

-edukacji zintegrowanej
-odejściu od systemu lekcyjnego
-stworzeniu własnego wewnątrzszkolnego systemu diagnozowania rozwoju ucznia i oceniania jego postępów.

 29  listopada  1997 r. miała miejsce wyjątkowa uroczystość środowiskowa-WOJENNE ZADUSZKI.
Przebiegała pod hasłem: „…Chwała tym , co walczyli
                                               pamięć tym ,co zginęli …..”

41
Msza Święta w kościele w intencji pomordowanych bohaterów i ofiar z czasów II wojny światowej.
42        43

44
Pani Dyrektor szkoły Rozalia Kuchta w czasie okolicznościowego przemówienia.

  45  4648
W uroczystości wzięli udział członkowie rodzin bohaterów i ofiar wojennych,
którym poświęcona była akademia.
Licznie przybyli przedstawiciele władz oświatowych oraz mieszkańcy wsi.


 a1                                 49

Uroczysty apel i akademia.                Dekoracja wprowadziła w wyjątkowy klimat uczestników uroczystości.                                                  

 

Na  uroczystość przybyli przedstawiciele   władz  kuratoryjnych oraz  zaproszeni goście :księża , władze  lokalne oraz  cała społeczność  szkolna .
Szczególnymi gośćmi  były najbliższe   rodziny , a więc  synowie  , córki, bracia i siostry bohaterów  ofiar , których pamięć  uczczono.  

          „To co przeżyło jedno pokolenie
           Drugie przetwarza w sercu i pamięci…”
 

   Kurator Oświaty  Jerzy Nalepka dokonał  otwarcia   Szkolnego  Muzeum- Izby Pamięci Narodowej  i Regionalnej .
 
50
Ks. Prałat Józef Waśniowski święci salę muzealną.

51
Kurator mgr Jerzy Nalepka przecina wstęgę. 

52
P. Dyrektor mgr Rozalia Kuchta w towarzystwie honorowych gości –p. Kuratora- J. Nalepki
i  p .Marka Ziaji- Dyr.GZOS-u.


53  56
 55 54
Goście zwiedzają nowo otwarte muzeum szkolne.
 

     Podczas   uroczystości   miała miejsce  promocja książki  pt. „Złote Ziarna’’,której autorkami są : P. Alicja Wąsowicz i P. Teresa Dudziak.
 Książka była  wydana  przez  Szkołę Podstawową  w Pasierbcu/ nakł. 400egz./ Celem pracy było  wyeksponowanie  na tle  historii wojennej wioski ,  sylwetek ludzi czynu , szlachetnych , odważnych  bojowników   o wolność i sprawiedliwość .

57
Autorki książki „Złote ziarna” przy pracy.
58

REFORMA STRUKTURALNA OŚWIATY-1999 ROK.

 

    1 września 1999 roku Rada Gminy utworzyła Publiczne Gimnazjumw Rupniowie, Filia w Pasierbcu i Filia w Młynnem.
    Od 1 września 2000 roku funkcjonuje samodzielne gimnazjum –Publiczne Gimnazjum im. Wł. Reymonta w Pasierbcu.
    We wrześniu 2003 roku utworzono Zespół Szkół im. Wł. Reymonta,w skład którego wchodzi: Szkoła  Podstawowa  i Publiczne  Gimnazjum .
 
            W  marcu  1999r. szkoła aktywnie  włączyła się  w  przygotowanie i realizację   programu Krajowej Konferencji  -„Edukacja  Regionalna  - dziedzictwo  kulturowe w  regionie „.
 Program  ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej  na  ziemi sądeckiej.W  ramach  programu zostały  zorganizowane   w naszej szkole zajęcia  seminaryjno-warsztatowe  dla uczestników konferencji .

 
ŻYCIE SZKOŁY W LATACH 2000-2013

W roku 2000 zostało otwarte Publiczne Gimnazjum.
Szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół w Pasierbcu.
59

     W roku szkolnym 2005/2006 odbyło się spotkanie z pisarzem p. Adamem Ryszardem Fajferem.
60

W  związku z realizacją  ww. autorskich programów  regionalnych  nasza szkoła  nawiązała   współpracę  ze Szkołą  Główną Gospodarstwa Wiejskiego
 w  Warszawie .
        Zorganizowano laboratorium  dla  studentów  IV roku   SGGW na temat: „Animacja  kultury i turystyki”/kwiecień 2006r/.
  Dwukrotnie odbyły się  warsztaty /2007r.,2008r./ dla studentów  podyplomowych z zakresu turystyki i agroturystyki SGGW w Warszawie ,
na których zaprezentowano  dorobek  regionalny szkoły .
       Dyrektor  Szkoły  p. mgr Rozalia  Kuchta  przedstawiła  osiągnięcia szkoły 
z  zakresu  wychowania  regionalnego , uczestnicząc  w VIII Polsko-Litewsko-Ukraińskim Seminarium Naukowym   zorganizowanym przez  Katedrę Nauk  Humanistycznych   SGGW  w  Warszawie .
      Wygłoszony został  referat   na Uniwersytecie Lwowskim  i Politechnice
w Żytomierzu  na temat:”Dziedzictwo kulturowe  jako czynnik  rozwoju społeczności  lokalnej „ /wrzesień  2006r./


„Dziedzictwo kulturowe jest znaczącym czynnikiem rozwoju społeczności lokalnej. Zaprezentowane niektóre ważniejsze działania szkoły
 w tym zakresie stanowią potwierdzenie tezy ,że „małe ojczyzny” uczą żyć
 w ojczyźnie wielkiej ,bo poprzez lokalny patriotyzm najlepiej i najskuteczniej 
buduje się ten ogólopolski.
            ,,Mała ojczyzna’’ ,zwana czasem najbliższą, to  miejsce zamieszkania ,
 do którego każdy człowiek podświadomie tęskni,bo kojarzy się mu
  z beztroskimi chwilami dzieciństwa i młodości u boku kochających rodziców, czyli z tym wszystkim, o czym nasz wielki narodowy wieszcz powiedział: ,,dzieciństwo sielskie , anielskie…”
 
,,Kto ukochał kulturę swego regionu,
Ten pogłębił w sobie uczucie narodowe
I poczucie przynależności państwowej”.
                                                                /fr.referatu wygłoszonego przez
                                                               mgr R.Kuchtę/

Od stycznia 2008 roku w Zespole Szkół w Pasierbcu odbywają się zajęcia Zespołu Regionalnego „ Pasierbiocki”. Premierowy występ zespołu odbył się dnia 17 czerwca 2008 roku.
 
61  62

W  sierpniu   2008r.  ruszyła budowa hali sportowej  , największej   inwestycji Gminy   Limanowa 
 
63  65  66

Uroczyste otwarcie i poświęcenie wybudowanej hali sportowej odbyło się dnia 15 listopada 2010 roku.

68  69  67
Długo oczekiwany  obiekt sportowy został   oddany do użytku   
15 listopada 2010r. 


70
71
Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Pasierbcu.